2018 PWA Youth
Slalom & Wave

PWA Youth Wave

Under 20s · Under 17s · Under 15s · Under 13s
PWA World Tour

Waves — Under 20s

Men
  • Miguel Chapuis (E-99)
  • David Batlle (E-844)
  • Julien Flechet (F-67)
  • Jorge González (E-711)
  • Carlos González (E-71)
  • Kolberg Henri (G-45)
  • Emilio López (E-420)
  • Yannik Vedder (E-294)
  • Jaime Ruiz (E-325)
  • Nico Fores (E-160)
  • Jakob Kooij (NED 99)
  • Francesco Scagliola (ITA-353)
  • Richard Blankenstein (E-799)

Champions 20s

  • 1st Kolberg Henri (G-45)
  • 2nd Miguel Chapuis (E-99)
  • 3rd Julien Flechet (F-67)

Waves — Under 17s

Men
  • Manino Gil (E-959)
  • Jose A. Casanova (E-442)
  • Cosme Martín (E-720)
  • Fernando Baizán (E-1121)
  • Arnau Caro (E-1122)
  • Felipe Verdugo (E-1492)
  • Titouan Flechet (F-47)
  • Mario Mellado (E-912)

Champions 17s

  • 1st Jose A. Casanova (E-442)
  • 2nd Marino Gil (E-959)
  • 3rd Titouan Flechet (F-47)

Waves — Under 15s & 13s

Men 15s
  • Miguel Casanova (E-443)
  • Neubauer Lennart (GRE-734)
  • Nicoló Spanu (ITA-15)
  • Alejandro López (E-911)
  • Gerard Herruzo (E-744)
Men 13s
  • Tobias Andersen (D-36)
  • Miguel Mirón (E-918)
  • Champions 15s

    • 1st Neubauer Lennart (GRE-734)
    • 2nd Nicoló Spanu (ITA-15)
    • 3rd Miguel Casanova (E-443)

    Champions 13s

    • 1st Tobias Andersen (D-36)
    • 2nd Miguel Mirón (E-918)

    Waves - Under 20

    Women
    • Alba Lupión (E-690)
    • Nikki Van Der Meer (E-416)
    • Tessa Van Der Meer (E-816)
    • Regina Villegas (E-111)

    Champions 20s

    • 1st Tessa Van Der Meer (E-816)
    • 2nd Nikki Van Der Meer (E-416)
    • 3rd Regina Villegas (E-111)

    Waves - Under 17

    Women
    • Maria Morales (E-737)
    • Mar De Arce (E-279)
    • Elena Cantón (E-434)
    • Sara Coll (E-616)

    Champions 17s

    • 1st Mar De Arce (E-279)
    • 2nd Maria Morales (E-737)
    • 3rd Elena Cantón (E-434)
    • 4th Sara Coll (E-616)

    PWA Youth Slalom

    Under 20s · Under 17s · Under 15s
    PWA World Tour

    Without competing for lack of conditions

    Waves - Under 20

    Name / Sail Eliminations (Disc) Final Points
    Nico Fores (E-160)
    Jorge González (E-711)
    Carlos González (E-71)
    Jakob Kooij (NED-99)
    Emilio López (E-420)
    Jaime Ruiz (E-325)
    Francesco Scagliola (ITA-353)
    Yannik Vedder (E-294)
    Richard Blankenstein (E-799)
    David Batlle (E-844)

    Waves - Under 17

    Name / Sail Eliminations (Disc) Final Points
    Fernando Baizán (E-1121)
    Arnau Caro (E-1122)
    José Antonio Casanova (E-442)
    Marino Gil (E-959)
    Cosme Martín (E-720)
    Mario Mellado (E-912)
    Felipe Verdugo (E-1492)

    Waves - Under 15

    Name / Sail Eliminations (Disc) Final Points
    Quinta (E-1142)
    Miguel Casanova (E-443)
    Lennart (GRE-734)
    López (E-911)
    Spanu (ITA-15)
    Herruzo (E-744)
    Gómez (E-449)

    Waves - Woman

    Name / Sail Eliminations (Disc) Final Points
    Elena Cantón (E-434)
    Sara Coll (E-616)
    Mar De Arce (E-279)
    Alba Lupión (E-690)
    Tessa Van der Meer (E-816)
    Nikki Van der Meer (E-416)
    Regina Villegas (E-111)